Minden lónak megfelelő patkót
Napjainkban több, mint százféle különböző patkó létezik. A paták kimetszése és patkolása ugyanis mindig az adott ló testalkatától és egyéb egyéni adottságoktól függ. Legyen az hobbi-, díjlovagló vagy versenyló- mindegyikükre meg lehet találni a leginkább ráillő "lábbelit".
A patkolókovács a különböző patkolási lehetőségek egész palettájával rendelkezik, amelyek arra szolgálnak, hogy a patkó valóban védje a patát.
* Ha lovad hobbiló, sportló: Közönséges patkóra van szükséged. Csak a két első lábra.
* Ha lovad ugróló: Olyan patkóra van szükséged melynek vannak patkósarkai ezt általában közönséges patkóra forrasztják. Csak a két első lábra.
* Ha a lovad kocsiló: Mind a négy lábára kell patkó és csuszásgátlós patkóra van szükséged!
Amire ügyelni kell: A reinig-lovak hátsó patáit sima patkókkal patkolják. A szegek fejét ilyenkor a vasba süllyesztik. A patkók úgy működnek, mint a sítalpak, és tehermentesítik a ló ugróízületeit a csúszó megállásnál (sliding stop), amikor a lónak csúsznia kell néhány métert.
Közelnézet: Alasoniere, Belleville, Coleman, Dangel, Duluc, Goodwin és számos más lovas fejlesztett ki speciális patkókat. Ezek közül néhányat még ma is használnak. A legtöbb patkót a 18. és a 19. században találták fel, amikor az úthálózat jelentős mértékben kibővül, és szükségessé vált a paták alkalmazása.
Jó tudni: A patkók súlya rendkívül különböző. Egy alumíniumpatkó csupán néhány grammot nyom, egy klasszikus, hidegvérű lónak szánt patkó súlya viszont több mint egy kilogramm! Az alumíniumpatkó ugyan csak fele olyan nehéz, mint egy ugyanolyan acélpatkó, de sokkal gyorsabban elkopik.
*A fogathúzó lovaknál a patkolókovács azt is figyelembe veszi, hogy a ló milyen helyet foglal el a fogatban. Úgy alakítja a patkót, hogy a lovak ne okozzanak egymásnak sérülést.
|