Istállópatika
Az istállóban mindig kéznél kell lenniük a legfontosabb gyógyszereknek és elsősegélynyújtó eszközöknek. A lovak nagyságuk és jelentős testi erejük ellenére nagyon érzékeny állatok, és könnyen megsérülhetnek.
Alapfelszerelés
* Hőmérő. Fontos, hogy minden esetben meg tudd mérni a gyengélkedő ló lázát. A ló normális testhőmérséklete 37,5 és 38,5 fok között mozog.
* Lekerekített hegyű olló, amelyet kizárólag gyógyászati célokra használsz, mondjuk egy elhalt hámszövet eltávolításához.
* Egy lehetőleg sterilen tartott pinzetta, amivel szükség esetén eltávolíthatjuk az idegen testeket.
* Működésképes automata szőrvágó (borotva), aminek segítségével a seb körül le tudjuk borotválni a szőrzetet, mielőtt még az orvos összevarná.
* Sztetoszkóp, hogy ellenőrizhesd a ló szívműködését, a szívdobogás szaporaságát. Ezzel ellenőrizhetjük azt is, hogy nagyobb megterhelés után mennyi időre van szüksége a lónak a felfrissüléshez, energiái megújításához, illetve sztetoszkóp segítségével követhetjük valamilyen betegség lefolyását.
* Orrfék és vezetőlánc, amennyiben a beteg, sérült ló állatorvosi kezelés alatt áll nemállna nyugodtan.
* Szájkosár, hogy megakadályozzuk a lovat az evésben, például kólika esetén.
* A legszükségesebb patkolási eszközök, ha például egy sérült ló lábáról el kell távolítani a patkót.
* 20 ml-s fecskendő az injekciós tűkkel, hogy szükség esetén gond nélkül injekciót tudjunk adni beteg hátasunknak.
Fertőtlenítő kellékek
A lovak aránylag könnyen megsérülnek. Ezért fontos, hogy mindig kéznél legyen, amire szükség van egy seb ellátásához, fertőtlenítéséhez és bekötéséhez.
* Sterill borogatás, amelyet a sebre helyezünk, mielőtt feltesszük a rögzítő kötést.
* Kötözővatta, illetve fáslialátét, amelyet a kötszer alá teszünk, hogy melegen tartsa a lábat, illetve aminek segítségével szükség esetén vízesborogatást alkalmazhatunk a megduzzadt testrészre.
* Rugalmas fásli ( lehetőleg krepp ) a seb szorítókötéséhez.
* Istállófáslik.
* Ezüstspray ( alumíniumpúder ) a száraz és tiszta sebek ellátásához.
* Fertőtlenítő spray ( kék spray ) a friss sebek megfelelő fertőtlnítéséhez.
* Fertőtlenítőszappan vagy jódtinktúra az alapos kézmosáshoz - erre mindannyiszor szükség van, mielőtt hozzáérnénk a lóhoz, pl. hogy fertőtlenítsünk egy sebet, vagy mielőtt egy fertőtlenítő oldat készítésébe fognánk ( ehhez tinktúrát vagy szappant keverünk össze vízzel ).
* Hidrogénszuperoxid a mélyebb sebek fertőtlenítéséhez.
* Steril konyhasóoldat, hogy kimoshassuk a sebet, amelyet a föld vagy lótrágya szennyezett be.
Figyelem, hiba!
Az állatorvost inkább a kelleténél többször hívd ki, mint kevesebbszer. Az állatorvos ugyanis nem feleslegesen tanult, gyűjtötte tapasztalatait olyan hosszú ideig. Ahelyett,hogy saját magad próbálkoznál a gyógyítással, hívd az állatorvost, ha észreveszed, hogy a lovad nincs rendben.
Jó tudni
Egy istállóban nagy szolgálatot tehet egy hűtőszekrény is, főleg ha fagyasztóládával s rendelkezik, ahol jégkockákat tarthatunk készenlétben. A jég rendkívül hasznos: hűsít és gyulladásgátló hatása van, pl. csontrepedés, ín -vagy ízületi sérülések esetén. |