A karámról...
A karám kis méretű kifutó, és a legelővel ellentétben nem tartós megoldás a ló elhelyezésére nézve. A lónak közvetlen kijárattal kell rendelkeznie a karámhoz, és ott szabad mozgási lehetőségre van szüksége. A ló akarámban ugyan nem tökéletesen szabad, lehetősége van azonban rá, hogy kint tartózkodjon, és némileg kikapcsolódjon.
Jó tudni: A karám nem pótolhatja a napi munkát és a legelőt. Ha viszont csak karámod van, a lovadnak évente legalább egy alkalommal legelőn kell nyaralnia!
Tipp: Ha csak kis terület, vagyis egy hektárnál kevesebb áll rendelkezésedre, villanydróttal oszd szét négy parcellára. Ezzel négy nagy karámhoz jutsz, amelyeken váltakozva tarthatod a lovadat. Így aztán kellő mértékben kímélheted a talajt. Ha még beállót is akarsz építeni, helyezd a négy parcella közepére, hogy mind a négy oldalról könnyen hozzáférhető legyen. Ez a leggazdaságosabb megoldás.
Amire ügyelni kell: A lócitromokat naponta el kell távolítani, hogy a parazitafertőzés veszélét minél inkább elkerüljük. Ha a talaj felázott, sáros, a lovat nem szabad karámba engedni. Csak tönkretenné a karám talaját, ami akár több hétre is használhatatlanná válna.
A karám előnye, hogy közvetlenül oda lehet jutni a bokszból, vagy legalábbis közel van az istállóhoz. Arra mindig van egy kis idő, hogy az ember a lovát legalább egy félórára a karámba állítsa.
*Csak rövid időre hagyod a lovadat a karámban, amíg kitrágyázod a bokszot és letisztítod a lószerszámot? Vagy hosszabb ideig tartózkodik a karámban? Akkor viszont gondoskodnod kell róla, hogy a karám ne hasonlítson egy börtönhöz.
*A kerítésnek elég magasnak kell lennie ahhoz, hogy a lovak ne ugorják át, és ne sérüljenek meg.
|