Egyéb tudnivalók
* Teljes díjlovaglópálya:
Minden díjlovaglóprogram utasításait tartalmazó lap meghatárpzza a lovagolandó pálya méretét. Ha ez teljes, 60 X 20 m-s pálya, de a gyakorláshoz csak kis terület áll rendelkezésünkre, tanuljuk meg, hol helyezkednek el az általunk nem használt áthaladásjelzők.
* Gyakorlás otthon:
Ha a hivatalos versenyprogramokat fokozatosan teljesítjük, az jó ütemet ad az otthoni felkészüléshez, és így megfelelő célokat is találhatunk magunknak.
* Felszerelés és megjelenés:
Ellenőrizzük a lószerszámokra vonatkozó versenyszabályokat. Szabály, hogy amit nem engednek a versenypályán, azt nem használhatjuk bemelegítéskor sem.
* Jó benyomás:
A nyeregtakaró vagy vékony gyógyalátét legyen egyszínű fehér, fekete vagy barna. A szőr fonása alacsonyabb szinteken nem kötelező.
* Pontszerzés:
Ha nem érintjük az adott áthaladásjelzőt vagy nem helyes méretű kört lovagolunk, akkor nem helyesen hajtjuk végre a manővert, ami pontvesztést jelent.
* A bírók:
A legtöbb programnál egy bíró van C-nél, de magasabb szinteken általában hárman vannak, és úgy helyezkednek el, hogy legalább az egyikük mindig jól láthasson. A bírók maguk is képzett lovasok és oktatók. Hogy igazolt versenyeken a bírálási szempontjaik is azonosak legyenek, hivatalos vizsgát tesznek.
* Lovasok trükkje:
- A bíró azt szeretné látni, hogy a ló helyesen jár, mi pedig azt tesszük, ami a programban szerepel, sem többet, sem kevesebbet.
-Lovagoljunk olyan pontosan, ahogy csak tudunk-pl. a "vágta C-nél" azt jelenti, hogy akkor ugrassuk vágtába, amikor a ló válla a C-vel van egy vonalban. Pontatlan lovaglással pontokat veszíthetünk.
-A rendelkezésünkre álló teljes teret és időt használjuk ki. Ne siessünk.
-Indítsunk jól minden váltást és manővert, fél felvételekkell egyensúlyozzuk ki a lovat, ha szükséges.
-Ha nehezen tudunk egyenes vonalon lovagolni, finom vállat ki megoldhatja a problémát.
-Ha meg akarjuk tudni, mire figyelnek a bírók, jelentkezzünk önkéntes segítőnek. |