Aggófű: A mérgező növények között a legnagyobb ellenség az aggófű. Ez az alkalmazkodó gyomnövény nem túl termékeny talajon tenyészik, amelyet tövig lelegelnek. gyorsan terjed olyan helyeken, ahol a lovakat belterjes körülmények között tartják, ahol a felázott, sáros, lovak által állandóan taposott talaj ideális ágyást jelent számukra. Az aggófű súlyos májkárosodást okoz, és mérgező hatása halmozódó, vagyis , ha a ló hosszú ideig kis mennyiséget fogyaszt belőle, az éppoly káros hatású lehet, mint ha egyszerre nagy mennyiséget eszik meg belőle. A fiatal állatok a legérzékenyebbek, és a növény okozta mérgezésnek egyenlőre nem ismerik a gyógymódját.
Kikerics: Hosszabb idő alatt épül be a szervezetbe...
Saspáfrány: Hosszabb idő alatt épül be a szervezetbe, amikor ez megtörténik már nem lehet a lovon segíteni. A saspáfrány gyökértörzse állítólag ötször olyan mérgező mint a levele. A saspáfrány olyan enzimet tartalmaz, amely b1 vitamin elégtelenséghez vezet és ideg és izomrendszeri tüneteket okoz.
Gyűszűvirág: Az aggófűhöz hasonlóan a gyűszűvirág is jobban ízlik a lónak szárítva a szénában, mint frissen. Kb. 30 gramm már végzetes lehet. A gyűszűvirág mérgezés tünetei között szerepel a rángógörcs és a légzés nehézség, s a halál rövid időn belül bekövetkezik.
Bürök: A bürök hasonló módon pusztító növény, bár abból nem néhány dekát, hanem nagyobb menyiséget, 1-2 kg-t kell elfogyasztani ahhoz, hogy halált okozzon.
Nadragulya: A nadragulyák minden tagja mérgező!
Sisakvirág: A növény minden része erősen mérgező.!
Mocsári zsurló: Veszélyes gyomnövény, szárítva is mérgező, bélgyulladást okoz.
Fekete földitök: Minden része szárítva is erősen mérgező!
Hunyor: A növénycsalád összes tagja, minden része erősen mérgező. A gyökere és gyöktörzse égető, keserű ízű és undorítóan bűzlik.
Csillagfürt: Szinte minden vidéki kertben megtalálható ez a dísznövény. Minden része mérgező, fajtától függően változó mértékben. A hüvelytermések és a magok alkaloidtartalma a legmagasabb, melyek szárított állapotban is veszélyesek. A csillagfürtök mérgező hatását tovább fokozhatják a rajtuk gyakran megtelepedő parazita gombanemzetség a Phomopsis mikotoxinjai.
Bükköny: Minden állatfajra mérgező, fekélyeket okoz.
Len: Nagy mennyiségben mérgezést okoz.
Konkoly: Hazánkban a kalászos gabonafélék egyik leggyakoribb gyomnövényfaja volt - a vegyszeres gyomirtás kiterjedt alkalmazása és a művelési rendszer megváltozása miatt a szántóföldön visszaszorult. Mérgező növény, magvaiban gitagin, szapotoxin es agrosztemmasav található. A mérgezés légzési és vérkeringési zavarokkal kezdődik. Nagyobb mennyiségű. konkolymaggal szennyezett takarmány, őrlemény elfogyasztása heveny megbetegedést okozhat (gyulladás, felfuvódás, a vizeletkiválasztó szervek hurutja, hasmenés, gyenge érverés, általános remegés, mozgászavarok, bénulás). A krónikus mérgezési forma különösen sertéseken jellemző (fokozatosan kialakuló leromlás, támolygás, izomsorvadás, önkívületi állapot). A juhok, kecskék és a nyulak gyakorlatilag érzéketlenek a konkoly szaponinjával szemben.
Bogáncs: Erős hatású mérgező növény.
Puszpáng: Az örökzöld puszpáng vagy buxus levele, sőt kérge is mérgező hatóanyaga hányást, hasmenést, bélgörcsöket okoz, sőt a központi idegrendszer bénulását is előidézheti.
Fagyal: Levele, kérge, fekete bogyói mérgezőek.
Babér: A növény levele mérgező.
Rododendron: növény levele és virágja mérgezőek.
Seprűzanót: A seprűzanót mérgező hatását a spartein okozta (ennek mértéke a növény különböző részeiben változó): túladagoláskor előfordulhat hányás.
Tiszafa: A mai kutatások szerint a tiszafa minden része mérgező hatású, kivéve a piros édeskés magköpenyt.
Bükk: Az egész növény rendkívül mérgező.
Tölgy: Halálosan mérgező.
Fehér vadgesztenye: Belsőleg a vadgesztenye mérgező, még ha a szaponinok mérgező hatása igen csekély is. Gyomorgörcsöket okozhat.
Közönséges dió: Kérge és a termést fedő zöld héj erősen mérgező.
Vörösfenyő: A magköpeny kivételével minden része mérgező. Hasmenést okozhat.
Lucfenyő: Nagy mennyiségben akár szívmegállást is okozhat.
Erdei fenyő: Gyomorgörcsöket, kólikát okozhat.
Rezgő nyár: Nagy mennyiségben akár szívmegállást is okozhat. (levele és termése mérgező)
|