A kólika
A kólika a lovak között leggyakrabban fellépő emésztési rendellenességek közé tartozik. Rendkívül veszélyes betegség, amely akár a ló pusztulásához is vezethet. Néhány tanáccsal szeretnék szolgálni, hogyan kerüljük el, és hogyan ismerjük fel idejében az első jeleket.
Mi is ez?
A kólikát az emésztőrendszer elzáródása okozza, hevessége, lefolyása változó lehet. A kólikában szenvedő lovak hasfájással, bélgörcsökkel küszködnek. A legtöbb kólika jól kezelhető, de néhány fajtája olyan súlyos lefolyású, hogy akár halálos is lehet. Többfajta kólika lézetik, a leggyakoribbak a székrekedés, a bélgörcs és a bélelzáródás.
¤ Székrekedés esetén a takarmány a bél egy-egy szakaszán felgyülemlik, besűrűsödik, s zavart okoz az emésztésben. A lovat állandó fájdalom kínozza, míg csak a bél ismét teljesen fel nem szabadul.
¤ A bélgörcs (görcskólika) a kólika leggyakoribb formája. Lehetséges okai az időjárásváltozás, a takarmányozási hiányosságok, de sok egyéb is előidézheti. A kólikarohamok rövidek, de hevesek, és gyakran ismétlődnek.
¤ Bélelzáródáskor ( erre bélkövek, szőrcsomók, férgek stb. révén kerül sor. ) a bél helyzete megváltozik ( bélcsavarodás ). A bél tartalma erjedésnek indul, a bélfal és hashártya gyulladásos állapotba kerül. Súlyosabb esetben a lovat csak azonnali operáció mentheti meg a pusztulástól.
A kólikától gyakrabban azok a lovak szenvednek, amelyek bent az istállóban állnak. Ritkábban fordul elő azok között az állatok között, amelyek éjjel-nappal a legelőn tartózkodnak. A ló ugyanis a szabad terepen a legtöbb idejét evéssel tölti. Egyszerre mindig csak kisebb adag füvet vesz magához, tehát kis mennyiségű, energiában szegény táplálékot, ez serkentőleg hat az emésztésre.
Mitől kaphat kólikát?
*Ha nagyon meleg van, nem szabad hagynod, hogy a lovad literszámra igya a vizet. Ez kólikához vezethet. Tehát: mindig csaknéhány korty, aztán szünet!
*Ha egy ló hosszú ideig az utánfutóban áll, gyakran nincs lehetősége arra, hogy eleget ihasson. Ha azonban túl keveset iszik, kólikát kaphat.
*Az istállóban álló ló többnyire napi 23 órán keresztül be van zárva és egyáltalán nem mozog. Naponta háromszor kap enni, vagyis rövid idő alatt sok energiadús táplálékot vesz magához. És ez az élelem ( zab, abrak, széna, lucerna.. ) sokkal szárazabb, mint a buja, szaftos fű a legelőn. Ilyen körülmények között sokkal nagyobb az esélye annak, hogy bélelzáródás lép fel nála.
Az első jelek
Ha a ló nem hajlandó enni, alaposan meg kell figyelni. Étvágytalanságának feltehetően kezdődő székrekedés az oka. Ha ló fájdalmaktól szenved, kimerültnek s talán kissé ingerültnek is tűnik, és nyereg alatt kelletlenül dolgozik.
Nyilvánvaló tünetek
Ha a lónak erős, intenzív fájdalmai vannak, az elülső patáival kapar, a hátsó paáival pedig megpróbálja hasba rugdosni magát. Állandóan hátrafordítja a fejét, és a lágyékát nézi. Sok esetben izzadni, remegni kezd. A kólikás ló tehetetlenségében gyakran kimerülten lefekszik, hempereg, megint feláll, és megint lefekszik. Ezek a szimptómák azonban nemcsak kólika esetén jelentkezhetnek, felléphetnek más betegségek jeleként is, amelyek ugyancsak hasfájással társulnak.
Harmadfokú riadó
Mindenesetre fel kell hívnod az állatorvost, és le kell írnod a szimptómákat: így tudja felmérni, mennyire komoly a helyzet. A kólika viszonylag gyakran előforduló betegség. Sajnos, sok lótulajdonos elbagatelizálja, pedig a helyzet néhány óra alatt drasztikusan romolhat, és az állat élete is vezsélybe kerülhet. Az a ló, amelyik hempereg, közben fájdalmasan nyög, miközben környezetéről nem vesz tudomást, heves fájdalmaktól szenved. Ebben az esetben azonnal hívnod kell az állatorvost.
A megelőzés
*Sok mozgás
*Egészséges táplálkozás
*Higiénia
|