A segítségek
A segítségek azok a jelek, amelyekkel a ló tudtára adhatjuk, mit kívánunk tőle. A természetes segítségek alapja a jó ülés, amelyet a láb, a kéz és a hang egészít ki. A "mesterséges" segítségek, a pálca és a sarkantyú, fokozhatják a természetes segítségeket.
A segítségek használata
A segítség legyen egyértelmű és következetes, így a ló mindig megérti, mit akarunk tőle. Erre csak akkor van mód, ha helyesen ülünk, és a különböző testrészeinket egymástól függetlenül tudjuk használni. Ehhez azonban a megfelelő tudás, finomság és koordináció kombinációjával kell rendelkeznünk. Eltúlzott mozdulatokra nincs szükség, sőt lehetőleg kerüljük ezeket. Minden segítségre rá kell készülni, ami azt jelenti, hogy a lovat olyan testhelyzetbe hozzuk, hogy képes legyen engedelmeskedni. Ennek érdekében meg kell tanulnunk az állat mozgásával összhangba hozni a lovat mozgásba hozó és fékező segítségeket.
A természetes segítségek
Az ülés, a láb és a kéz helyes használata a helyes lovaglás alapja. A hang, de csak ha nyugodt, hasznos lehet, és csak akkor, ha kell.
A lovasérzés kifejezése
Bár a lónak azt kell tennie, amit mondunk, a diktatórikus megoldás helyett jobb, ha taktikusan közelítünk hozzá. Meg kell tanulnunk anélkül használni a segítségeket, hogy odanéznénk, és meg kell tanulnunk megérezni, hogy a ló mikor és hogyan reagál ezekre. Ha egy jól betanított ló nem azt teszi, amit akarunk, akkor lehet, hogy a segítségek nem voltak hatékonyak. Ahogy egyre tapasztaltabbak leszünk, kpesek leszünk megítélni, hogy a ló szándékos engedetlenségből nem követi az utasításokat, vagy csak tüzes vérmérséklete, kitörése miatt.
Hangunkkal dícsérjük vagy nyugtassuk a lovat, de ne zavarjuk össze vele.
A testsúly fontos eszköz a segítségek használatakor.
Az ülés segíthet a ló ösztökélésében, de lassításában is.
Kezünkkel nyugodt, egyenletes kapcsolatot tartva a szájjal fékezhetjük az iramot. |