Az izommerevedés
Az izommerevedést a néphagyomány vasárnapi betegségnek is nevezi, mivel gyakran fordul elő a versenyeket követő hosszabb pihenők után. Ha azonban még idejében felismerjük a tüneteket, megelőzhetjük a legrosszabbat.
Az izommerevedést nevezik: lumbágónak, vasárnapi betegségnek, deréknyilalásnak, keresztfájásnak, mioglobinuriának, fekete vizelésnek vagy bénulásos betegségnek is.
Az izommerevedés tünetei
A ló munka közben szokatlanul merevnek tűnik, és nehézségeket okoz neki bármi féle mozgás. Gyorsan lélegzik, remeg és izad már a legcsekélyebb megerőltetésnél is. Nyugtalan tekintete arra utal, hogy fájdalmai vannak. Csak nagy nehezen lehet visszavezetni a bokszba, és járás közben a hátsó felével gyakran megcsuklik.
Vizelete kávébarna vagy éppen fekete, és van egy kis láza is. A hát és a far izomzata szokatlanul kemény. Különösen a vesetájékon érzékeny a fájdalomra.
Vészhelyzet az állatorvos számára
Ilyenkor legfőbb ideje, hogy értesítsd az állatorvost. A tünetek pontos leírása és egy utalás az előző pihenőnapra lehetővé teszi, hogy az orvos gyors diagnózist állítson fel. Ezzel azonban még nincs semmi elintézve. Az orvo azonnal megteszi a szükséges intézkedéseket, hogy megóvja a lovat a még nagyobb bajtól.
Mi a teendő?
A lovat a betegség legkisebb gyanúja esetén vissza kell vezetned az istállóba, mielőtt kint összeomlana. Kiegészítő szalmaréteggel gondoskodhatsz a puha aljzatról, hogy a fekvés ne okozzon neki felesleges fájdalmakat. Ha a tünetek lovastúrán vagy távlovagláson lépnek fel, helyezd a lovar azonnal nyugalomba. Semmi esetre sem szabad kényszerítened, hogy továbbmenjen. Nyergeld le, és értesíts egy állítorvost.
Tegyél egy melegítő takarót, vagy boríts egy zakót beteg négylábú barátod hátára, és állíts oda neki egy vödör friss, de nem túl hideg vizet. A lónak most sokat kell innia, hogy a mérgező anyagok vízeléskor minél gyorsabban ki tudjanak választódni, és távozzanak a szervezetből.
Mi is ez?
Az izommerevedést az izomsejtek károsodása váltja ki. Az elhalt sejtek piros színezőanyagot, az ún. mioglobint választanak ki - ez vastartalmú ( "hem" tartalmú ), oxigéntároló fehérje. A bomlástermékek a vesébe kerülnek, és a mioglobin kiválasztódik a vizelettel együtt. Ez a magyarázat a hihetetlenül sötét, csaknem fekete vizeletre, innen a mioglobinuria kifejezés is.
A betegség alapvetően akkor lép fel, ha pl. a pihenőnapon nem csökkentjük az állat ételadagját. Az izomzatban ilyenkor túl sok szénhidrát gyűlik össze, és mérgező anyagok kerülnek a vérbe, amelyek tönkreteszik az izomsejteket. Az idejében jött kezelés következtében a ló gyorsan meggyógyul; egyébként viszont hónapokba telhet, míg ismért lábraáll. Az izommerevedés elleni leghatékonyabb védekezés a kiegyensúlyozott és pontosan összehangolt, észszerű táplálkozás.
A kezelés
Ha az állatorvos izommerevedést állapított meg a lovadnál, gyulladásgátló gyógyszereket fog felírni számára. Talán infúziót is ad neki, amely serkenti, illetve szabályozza az anyagcserét. Az infúziós oldatot különböző ásványi sókkal és elemekkel gazdagították, pl. kálciumal, magnéziummal és káliummal. Az oldat gondoskodik a folyadékutánpótlásról is az állat szervezetében, és egyúttal eltávolítja a beteg állat testében, izomzatában felgyülemlett mérgeket. A takarmányt egy időre erősen csökkenteni kell, és az orvos utasítása értelmében át kell állítani. |