Hogyan mérik a díjugratók a pályabemutatón az akadályok közötti távolságot?
Samantha Mclntosh
Díjugratásban számos nagydíj győztese
" Az akadály utáni leérkezés helye két lépésre van az akadály mögött. Utána elindulok: minden vágtaugrás négy lépés. A végén, a következő akadály előtt megnézem, hogy teljes vágtaugrások megtétele után mennyi helyem maradt az akadályig, hogy optimális, bő, vagy szűk-e nekem az a távolság. Számomra a távolságok méterben való kiszámolása túl bonyolult. Én minden pályát és feladatot annak a lónak a szemével próbálok meg látni, amellyel indulok a versenyen. Nagyobb vágtájú lovaknál hosszabbakat lépek. "
Marcus Ehning
Az 2007-es díjugrató világranglista második helyezettje
" Mikor bejárom a pályát, méterben mérem a távolságokat: 1-2-3 és egy fél lépés. Ez egy vágtaugrás: 3,5 méter. Az évek során olyan pontosan megtanultam lemérni a pályák távolságait, hogy egy 17 méteres vonalnál maximum 20-30cm-t tévedek. Ezzel a legtöbb kollégám így van, aki ugyanezzel a módszerrel méri a távolságokat. "
Markus Fuch
A világ legeredményesebb díjugratóinak egyike
" Én csak vágtaugrásokat mérek. Ha valaki a versenyszám előtt azt mondja, hogy ez a vonal 21 méter, azzal nekem nem árult el semmit. Ha nincs időm bejárni a pályát, akkor megkérdezem a többieket, hogy melyik vonal hány vágtaugrás. Régebben sosem mértem semmit! 18 éves koromban csak ugrattam a vonalakat, nem érdekelt, hogy milyenek a távolságok. 22 éves koromban kezdtem komolyan foglalkozni az akadályok közötti távolságokkal: akkoriban tartottak nekünk edzőtáborokat az amerikaiak. "
Ludger Beerbaum
A világ legeredményesebb díjugratója
" Én méterben mérem a távolságokat. A méterben megadott távolság önmagában csak egy üres adat, hiszen a gyakorlatban való alkalmazáshoz ismerni kell az adott ló vágtaugrásainak hosszát is, ami elsősorban tapasztalat kérdése. Pályarajzot még sosem néztem meg távolságok miatt, ha a versenyszám vége felé indultam. Olyankor inkább megnézek néhány lovaglást a tribünről és az alapján döntöm el a végleges stratégiám, arra vonatkozóan, hogy mit fogok lovagolni. Nagyon - nagyon ritkán lovagoltam már úgy is, hogy nem ismertem a távolságokat. Olyankor az embernek improvizálnia kell, és egy - két vágtaugrással többet lovagol a pályán, mint amikor tudatosan megtervez mindent. Jól kiképzett lóval alkalmanként ez működik. " |