A piroplazmózis
A piroplazmózist a kullancsok terjesztik. A vörös vértestecskéket paraziták pusztítják el, és kóros vérszegénység áll be. Egyes lovak teljesen immunisak a piroplazmózissal szemben, mások viszont rendkívül hajlamosak a betegségre.
Dél - Európából származó betegség
A pioplazmózis főleg Dél - Európában jelentkezik. Az érintett vidékeken élő lovak gyakran immunisak vele szemben. A legtöbb esetben olyan lovaknál tör ki a betegség, amelyek a kockázati övezeten kívüli régiókból származnak.
Az ellenség neve: babézia
A piroplazmózis a vér megbetegedése, amely kullancscsípéssel terjed. A fertőzött kullancsok áldozatuk vérét szívják, és eközben aprócska parazitákat, úgynevezett " babéziákat " terjesztenek. Ezek az egysejtű paraziták bekerülnek a ló vérébe, behatolnak a vörös vértestecskékbe, és szétroncsolják őket.
Lovanként különböző
A lovak reakciója a piroplazmózisra hasonló, mint az emberek reakciója a maláriára. Szinte minden ló, amelyik azokról a vidékekről származik, ahol gyakran fordul elő a piroplazmózis, immunisnak tűnik, és nem betegszik meg.
Azok a lovak ellenben, amelyek először kerülnek vele kapcsolatba, rendkívül hajlamosak a megbetegedésre, sőt bele is pusztulhatnak. A malária esetében azoknak a bennszülötteknek a szervezete, akik ennek a betegségnek fenyegető árnya alatt nőttek fel, erős védekezőrendszert épített ki, ezért ők elég jól védettek vele szemben. A turisták sokkal hevesebben ragálnak a betegségre, amely alkalmanként halállal is végződhet. A piroplazmózis tünetei közé tartozik a láz, a szokatlanul sötétre színeződött vizelet és az ödémák, a szapora szívritmus és a kapkodó légzés, a kólika, a vérszegénység és a sárgaság.
Kis számú sikeres kezelés
A piroplazmózis kezelése ritkán sikeres. A betegségnek két különböző válfaja létezik. A babesia eui a gyakoribb és a veszélyesebb fajta, ellene máig nem létezik gyógyszer. A babesia caballinak azonban már szerencsére van ellenszere. A betegség gyógyításához szükséges magas gyógyszeradagok rengeteg mérgező anyagot tartalmaznak, és nem veszélytelenek. Ezért összehasonlíthatatlanul jobb a megelőzés, mint a gyógyítás. Ebből a célból azokat a lovakat, amelyek a kockázati övezetekbe utaznak, megelőző kezelésben részesítik.
Óvintézkedések
A lovassportban igen sokat vitatott téma apiroplazmózis-tesztek és a piroplazmózis-szeropozitív lovak kérdése. Egyes országokban ez a betegség egyáltalán nem jelentkezik. Ezek az országok megpróbálnak úgy védekezni, hogy megtagadják a beutazási engedélyt azoktól a lovaktól, amelyeket megtámadták a babéziák, azaz a piroplazmózis kórokozói. |