Stabilitás és egyensúly
A lovaglás az egyensúlyról szól. A ló nyergében még a legbátrabb ember is joggal érezheti magát meglehetősen törékenynek. Az adott mozgásformákat úgy kell végrehajtani, mintha nyugton ülnénk a nyeregben. Ehhez jó koordinációra és helyes, laza testtartásra van szükség. Ha testünk bárhol megfeszül, azt a ló azonnal megérzi.
A helyes testtartás
A lóval való kommunikációra használt technikákat úgy dolgozták ki, hogy azok se a mi, se a ló testében ne keltsenek feszültséget. Ha lovagló alaptesttartásban ülünk, bárki, aki ránk néz, képzeletben mindkét oldalon egyenest tud húzni a vállunk, a csípőnk és a sarkunk között. Egyensúl yés stabilitás szempontjából síkon ez a legjobb testtartás - így tudjuk az ülést és a lábakat egymástól függetlenül, az adott mozgásnak megfelelően használni. A lovas az ülőcsontjain egyensúlyoz, miközben az erő a csípőből, az ülepéből és a háta alsó részéből ered. Ezt könnyebben megérthetjük, ha ismerjük a harcművészetekben használt, illetve az Alexander-technika részét képző "csi" vagy "központ" fogalmakat. A síelők szintén képesek behajlított lábbal egyensúlyban tartani a testünket, és sok, lovagláskor is igénybe vett izmot használnak.
A ló egyensúlya
Nemcsak a lovas, de a ló súlypontját is figyelembe kell venni. A lovas testtartása segít a nyeregben maradni, és célja, hogy olyan kevéssé változtassa meg a ló egyensúlyát, amennyire csak lehet, továbbá segítsen a hátasnak, hogy kihasználhassa a farában rejlő erőt. Saját súlyunkat használhatjuk finom segítségként, mint pl. belenézni a kanyarba vagy kiemelkedni a nyeregből ugratáskor, de testünk összevissza mozgatása inkább nehezíti, semmint könnyíti a ló dolgát.
A lábunkkal hajtjuk a lovat előre, míg a kezünkkel irányítjuk és fékezzük, de mindennek a súlypont megváltoztatása nélkül kell történnie. Ahogy egyre tapasztaltabbak leszünk, rájövünk, hogy az irányítás milyen nagy része múlik az ülésen, és nem a kézen - ne feledjük, a szár a ló érzékeny és sérülékeny szájával van összeköttetésben.
Egyensúlygyakorlat
Egyensúlyérzékünk fejlesztése érdekében a tanulás során valószínű, hogy a lovarda biztonságában szár és kengyel nélkül is kell majd lovagolnunk.
|